Wróć do: Aktualności

Czy technologia 3D jest dla nas zdrowa?

Naukowcy ostrzegają, że filmy w technologi 3D mogą być niebezpieczne. Oglądanie filmów 3D sporadycznie nie ma wpływu na nasz wzrok. Jednak obecnie gdy ten format jest coraz popularniejszy może się to zmienić.

Wzrok i mózg ludzki są naturalnie przystosowany do postrzegania głębi. Problem tkwi w tym, że w projekcjach 3D nie patrzymy na rzeczy trójwymiarowe tylko na dwa obrazy dwu wymiarowe. Jest to więc tylko iluzja przestrzenności. Nasze oczy zmuszone są do większego wysiłku niż przy odbieraniu rzeczywistych głębi w obrazie.

Specjaliści zalecają szczególną ostrożność osobą z różnego typu wadami wzroku. W ich przypadku brak odpowiednich okularów czy szkieł kontaktowych, może powodować dyskomfort. Sygnałami alarmowymi będą: mdłości, zawroty lub bóle głowy pojawiające się podczas oglądania filmów 3D.

Jednak nie oznacza to że mamy całkowicie zrezygnować z oglądania filmów w trójwymiarze. Jak ze wszystkim, eksperci zalecają zachowanie umiaru.

Fachowcy optymistycznie dodają, że sporadyczne wybieranie się do kina na seans 3D nie będzie równoznaczne z pogorszeniem wzroku, ale codzienne oglądanie tego typu produkcji może zmienić postać rzeczy.

Źródło: doniesienia z sieci.

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Newsletter

Zapisz się
Bądz na bieżąco