Wróć do: Aktualności

3D w Chinach, a kiedy w Polsce?

Na 17 festiwalu telewizyjnym w Szanghaju padły zapowiedzi stworzenia pierwszego kanału telewizyjnego nadającego obraz w technologii 3D. Zdaniem komentatorów szykuje się rewolucja w branży telewizyjnej i mas mediach państwa środka.

Stacja CTV ma ruszyć już niebawem. W okresie testowym program będzie nadawany jedynie w rejonie Szanghaju przez godzinę dziennie. Wszystkie produkcje będę nadawane w formacie 3D i HD. Program będzie dostępny w tamtejszej telewizji kablowej, a oglądać go będą mogli wszyscy widzowie dysponujący odpowiednim do tego sprzętem tj. wyposażonym w funkcję 3D.

O tym, że Chińczycy swoje prace mają dalece zaawansowane w zakresie technologii 3D pisały już media przy okazji premiery ich pierwszego filmu w trójwymiarze. Mało kto by wówczas przypuszczał, że poczynania Chińczyków rozwiną się na tak wielką skalę, że zaczną testować telewizję 3D z tak masowym rozmachem.

Dla porównania w Polsce jesteśmy dopiero na etapie przejścia z telewizji analogowej na cyfrową. Stąd perspektywa nadawania w Polsce kanałów 3D jest raczej odległą sprawą.

Chińczycy pracę nad projektem 3D rozpoczęły w kwietniu 2010 roku. Producent programów telewizyjnych 3D Gao Rong w swojej wypowiedzi prasowej dla THE WALLSTREET JOURNAL powiedział:

…na początku na targi Expo do Szanghaju zostały wysłane zespoły celem nakręcenia pierwszych audycji. Jednocześnie zostały rozpoczęte rozmowy z innymi stacjami w Chinach, żeby przygotowywać magazyny, które potem moglibyśmy łatwo przerabiać na format 3D. Wszystko po to, aby proces konwertowania przebiegał sprawnie.

Według doniesień zostały już rozwiązane wszystkie problemy techniczne. Jednak pojawił się zasadniczy problem braku dostępu do odpowiedniej liczby programów w 3D.

Dotychczas Chińczycy wyprodukowali w sumie ponad sto godzin audycji 3D. Podpisano w ostatnim czasie nawet porozumienie o wymianie programów ze stacjami telewizyjnymi z USA, Hiszpanii i Południowej Korei. Zatem można spodziewać się, że w najbliższym czasie liczba produkcji emitowanych w pierwszym pionierskim na świecie kanale 3D będzie się dynamicznie zwiększać ku uciesze widzów.

Plany Chińczyków są najwyraźniej bardzo ambitne, ponieważ w samym Szanghaju około 60 000 gospodarstw domowych ma odbiornik telewizyjny przystosowany do odbioru sygnału 3D.
A według analityków liczba ta do końca roku ma przekroczyć 100 000.

W Polsce ciężko będzie dogonić Chińczyków w produkcji telewizyjnej 3D, ale jak na razie możemy zadowolić się rozrywką 3D kinach i w domach. Co prawda nie mamy dostępu do 3D z pozycji domowego dekodera telewizyjnego, ale sporo Polaków już zakupiło odbiorniki z funkcją 3D oraz odtwarzacze 3D co umożliwia oglądanie obrazów trójwymiarowych jak w kinie.

Źródło: doniesienia z sieci

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Newsletter

Zapisz się
Bądz na bieżąco